Škola » Nova zgrada » Zgrada za 21. stoljeće
Gimnazija u Požegi uselila je u novu školsku zgradu početkom rujna 2009.godine
Zgrada za 21. stoljeće
Nova zgrada, kao jedinstveno arhitektonsko rješenje za školu 21. stoljeća, otvara novo poglavlje povijesti Gimnazije u Požegi, poglavlje za koje vjerujemo kako će biti vrijeme novog uzleta u ostvarenju misije što je Gimnazija već puna tri stoljeća ostvaruje u svojoj Zlatnoj dolini i cijeloj domovini. Nova zgrada izgrađena je po projektu Ane Nade Krpelnik.

Kratka povijest izgradnje prethodnih gimnazijskih zgrada
Ugled svake institucije ogleda se u njezinom utjecaju na sredinu u kojoj djeluje i prostorima u koje je smještena. Požeška Gimnazija, kao jedan od simbola grada Požege, stara je i ugledna institucija koja već u svojim počecima ima vlastiti prostor. U prvoj polovici 18. st. izgrađena je za potrebe Gimnazije prva školska zgrada prema tadašnjim pedagoškim standardima. U to vrijeme je malo koja europska metropola imala zgradu građenu isključivo za potrebe izvođenja nastave. Nakon 150 godina, kada je Gimnazija u Požegi brojem učenika iz mnogih krajeva Monarhije prerasla postojeći prostor, izgrađena je druga zgrada koja svojom kvalitetom nije zaostajala za školskim zgradama toga vremena u mnogo većim i značajnijim gradovima. Njezinu funkcionalnost potvrđuje činjenica da je i dalje ostala zgrada u kojoj je smješten novoosnovani Biskupijski odgojno-obrazovni centar s Katoličkom klasičnom gimnazijom i Katoličkom osnovnom školom u Požegi.
Jedinstveno arhitektonsko rješenje za školu 21. stoljeća
Nova zgrada naše Gimnazije požeški je odgovor na nove pedagoške standarde koji hrvatsko školstvo nastoje približiti školstvu razvijenih europskih zemalja. Tako i danas možemo ustvrditi poput povjesničara Tome Matića koji je svojevremeno zapisao: „Požeška je Gimnazija zaorala duboku brazdu duševnog i kulturnog preporoda Slavonije poslije oslobođenja od Turaka, kada su i državna vlast i domaći intelektualci, a i mnogi stranci što su dolazili u Slavoniju, ozbiljno nastojali zemlju što više približiti europskom zapadu.“
Jedna smjena i petodnevni radni tjedan.
Sama zgrada u svojih više od 6 700 m² osigurava uvjete za suvremenu nastavu u jednoj smjeni koju izvodi više od 40 nastavnika za gotovo 700 učenika. Zahvaljujući prostoru nastavni proces se odvija u okviru petodnevnog radnog tjedna, a svaki nastavnik ima vremenske i prostorne mogućnosti organizirati konzultacije s učenicima i informacije roditeljima. Učionički i ostali prateći prostori koji predstavljaju posebnu kvalitetu naše škole omogućuju izvođenje dodatne i dopunske nastave, sve vrste priprema učenika za natjecanja, nacionalne ispite ili državnu maturu, te rad na različitim projektima. Oko osamdeset računala u neposrednoj je službi nastave te je s još dvadesetak u čitaonici, nešto više od stotinu računala dostupno učenicima za rad, istraživanje, pretraživanje po internetu, komunikaciju i pristup informacijama. Svaki je od 13 nastavničkih kabineta opremljen računalom s mogućnošću spoja na Internet.
Knjižnica i čitaonica
Knjižnica i čitaonica ima osamdeset radnih mjesta s 15 umreženih računala.
Studijska knjižnica i čitaonica posebno je prostrana i dobro opremljena, te omogućuje kvalitetan individualni i grupni studijski rad, različite vrste projekcija, predavanja, predstavljanja i tribina. Različita predavanja, projekcije, manje predstave i glazbena događanja omogućuje i amfiteatralna dvorana u podrumu zgrade. Sve su učionice opremljene suvremenom prezentacijskom opremom; LCD projektorom, prijenosnim računalom i velikim projekcijskim platnom i u svakoj je omogućen pristup internetu.
Športska dvorana
U planu je gradnja športske dvorane i vanjskih igrališta.
Još nije započela izgradnja nove športske dvorane povezane sa školskom zgradom niti su uređeni vanjski športski tereni za potrebe nastave tjelesne i zdravstvene kulture. To trenutačno predstavlja velik organizacijski i pedagoški nedostatak pa smo prinuđeni prilagoditi nastavu tjelesne i zdravstvene kulture takvim neprimjerenim uvjetima. Tako, za vanjske aktivnosti koristimo prirodne mogućnosti prostora Starog grada te sportske terene Veleučilišta u Požegi, a nastavu TZK u zatvorenom prostoru izvodimo dijelom u dvorani stare zgrade Gimnazije (u dogovoru s novim domaćinom, Katoličkom klasičnom gimnazijom), a dijelom u konferencijskoj dvorani, galerijskom prostoru i učionicama u novoj zgradi.
Novo poglavlje povijesti naše Gimnazije
Nakon 310 godina postojanja, požeška Gimnazija kao jedna od pet najstarijih s kontinuiranim djelovanjem u Republici Hrvatskoj, prelaskom u novu zgradu otvorila je i novo poglavlje svoje povijesti. Omogućavanjem višeg školskog i pedagoškog standarda, te uvjetima u kojima učenici i nastavnici ugodnije borave i rade, nastojimo ostvariti ozračje poticajno za nove ideje i veće uspjehe te bolju budućnost našega školstva.
Autor: Pavle Bucić, dipl. ing.